Σάββατο 2 Αυγούστου 2014

Μπάσκετ: Εκτός τελικού η Εθνική Εφήβων

Το όνειρο έμεινε μισό για την Εθνική ομάδα μπάσκετ των Εφήβων, που ηττήθηκε με 60-55 από τη Σερβία στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, το οποίο φιλοξενείται στο Ικόνιο της Τουρκίας.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα διεκδικήσει αύριο το απόγευμα το χάλκινο μετάλλιο (18:30), απέναντι στον ηττημένο της αναμέτρησης Κροατία-Τουρκία.
Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο (28-28), με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η Ελλάδα πέρασε με τέσσερις πόντους (3-7), βρέθηκε να χάνει με εννέα (23-14) και προσπέρασε πάλι (27-28) με τέσσερις συνεχείς βολές του Χαραλαμπόπουλου.
Μετά το ισόπαλο 36-36 οι «πλάβι» βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, προηγήθηκαν 45-38 και με δύο τρίποντα του Τζόκοβιτς έφτασαν στο 52-42 8΄30΄΄ πριν τη λήξη, για να μειώσει εκ νέου η Ελλάδα σε 54-49, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.
Με τρίποντο του Σταμάτη 46΄΄ πριν το τέλος η Ελλάδα μείωσε σε 58-55, αλλά ο Χαραλαμπόπουλος απέτυχε στο τρίποντο που θα έφερνε την ισοφάριση και η Σερβία πήρε τη νίκη, με 2/4 βολές.